Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barbora Frolíková roz. Kvasničková

20. 4. 2012

BARBORA FROLÍKOVÁ roz. KVASNIČKOVÁ

 

barbora-frolikova.pngBarbora Frolíková roz. Kvasničková - manželka Oldřicha Frolíka. S pomocí manžela nejen "souhlasila", ale sama se stala pomocnicí parašutistů.

V této době totiž měli dvě dcery. A i když se tuto informaci nepodařilo stoprocentně ověřit, existují důvody se domnívat, že, jelikož měli Frolíkovi dvě dcery - Jitku a Květu, jezdila Barbora (přezdívaná Betynka) s malými dcerami v kočárku do Kostela sv. Cyrila a Metoděje a vozila parašutistům jídlo a pití.

 Barbora byla, stejně jako její manžel, dopadena na základě udání svých přátel.

Nakonec Oldřicha Frolíka i jeho manželku Betynku potkal stejný osud, jako většinu spolupracovníků parašutistů.

 Dne 26.1. 1943 byli oba popraveni v Mathausenu. Jejich dcery Květu a Jitku poslali na převýchovu.


   JITKA A KVĚTA FROLÍKOVÁ

  Sbarbora-frolikova---kveta-a-jitka.pngestry byly poté vězněny ve Svatobořicích. Po válce je vyhledali příbuzní ze strany Frolíkových a vychovávala je sestra Oldřicha Frolíka.                 Po válce žila Květa ve Švésku a Jitka ve Švýcarsku. Stýkaly se, ale jejich vztah byl již od dětství velmi komplikovaný. Dnes již bohužel ani jedna ze sester nežije. Jitka zemřela roku 2003 a Květa před roku 2009.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ahlberg.martina@gmail.com

(Martina Ahlberg, 6. 10. 2018 23:33)

I am sorry but I cannot write in Czech so I will do this in english.
Correction in the text, Kveta did die in 2007 not 2009. I am her daughter Livingston in Stockholm, Sweden.

Best Regards
Martina Ahlberg

Ostuda národa

(Pepa, 9. 3. 2018 12:18)

V kostele,kde se ukrývali parašutisté byl i náš rodák Josef Bublík. Soudružka učitelka nám ve vyučování řekla,že svým činem parašutisté poškodili protifašistické hnutí,protože po atentátu na Heidricha byli zatčeni a popraveni i komunisté.Dnes ta samá škola,kde říkali,že poškozoval odboj po něm nese své jméno.Že by kam vítr ,tam plášť?

Frolikovi

(Pavel Smejkal, 25. 4. 2012 7:56)

Dobry den, pracuji na textu mapujicim osudy pomocniku parasutistickych skupin v Cechach a na Morave. O O. Frolikovi a jeho zene jsem si zjistil to, co slo nalezt v archivu, ale chybi mi fotky. Mohla byste mi prosim nejake poskytnout? Dalsim pripadnym informacim jsem samozrejme rovnez naklonen.
Kontakt: pavel.smejkal@iol.cz
Dekuji