Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oldřich Frolík

20. 4. 2012
         OLDŘICH FROLÍK

oldrich-frolik3.png   Oldřich Frolík. Další hrdina z 294 pomocníků parašutistů, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha.

   Oženil se s tetou mého dědy, tedy s mou pra-pratetou Barborou Frolíkovou roz. Kvasničkovou.
   
    Byt Frolíkových sloužil jako shromaždiště parašutistů.

    Později se také zjistilo, že se u Frolíka našla odnímatelná ramenní opěrka samopalu STEN GUN, kterým měl Jozef Gabčík zastřelit Reinharda Heydricha. To jen dokazuje, že musel být blízký spolupracovník.

    Oldřich Frolík pracoval v Janečkově zbrojovce, kde v době protektorátu pracoval i jeho spolupracovník a blízký přítel Otakar Šrámek.

    Pro Oldřicha Frolíka si Gestapo přišlo až celé 4 měsíce po atenátu. To, co se vzápětí odehrálo dočista bere dech a z dnešního poshledu působí jako scéna z napínavého akčního filmu.
Oldřich Frolík s naprostým klidem gestapákům řekl: "Jen si vezmu kabát." Vzápětí však sáhne po pistoli, kterou měl u sebe a zahájí palbu.


    SS-Hauptscharfuhrer kriminální asistent Alois Gruber byl smrtelně zraněn hned první ranou do hrudníku. SS-Oberscharfuhrer kriminální zaměstnanec Ernst Hoenig dostal od Frolíka tři zásahy do obličeje a čtvrtý do bederní části.
Pouze třetí gestapák si zachránil život rychlým útěkem. Frolík se navíc ani nerozpakoval použít k útěku služební auto gestapáků stojící před domem.


    Událost způsobila v Petschkově paláci doslova šok. Frolíkův útěk uvedl gestapo opět do stavu nejvyšší pohotovosti…

    A tehdy sehrává největší roli v osudu Oldřicha Frolíka i jeho manželky již výše uvedený přítel Frolíka - Otakar Šrámek.

    Poté, co je zabit i jeho bratr Miroslav, vedoucí odbojové skupiny, se skrývá.
Zcela fyzicky i psychicky vyčerpaného ho nakonec dostanou čeští četníci.
Poté Šrámkovi představitelé gestapa pohrozí, že pokud nebude Frolík včas dopaden, bude třicet jeho příbuzných zastřeleno a pět set českých rukojmí předáno do koncentračního tábora. Zdecimovaný Otakar Šrámek má tak sehrát úlohu trojského koně a po slibu, že gestapo zajistí beztrestnost jemu i jeho manželce v případě, že v dopise Frolíkovi nabídne bezpečný úkryt (v opačném případě dají zastřelit rukojmí), se nakonec podvolí a podepisuje tak Oldřichu Frolíkovi i jeho ženě Barboře rozsudek smrti (gestapo svůj slib samozřejmě nedodrží a Šrámka pošle do koncentračního tábora, jeho ženu Annu po několika výsleších propustí, avšak je stále pod bedlivým dozorem).


    Gestapo tak Oldřicha Frolíka nakonec přece jen najde, ten se ale ani tentokrát nehodlá vzdát bez boje.
Frolík ale nad přesilou nemá šanci vyhrát a nakonec ho Gestaho přece jen dostane, ale jak stojí v Pannwitzově zprávě (Pannwitz byl hlavní vyšetřovatel atentátu na Heydricha), až po velmi těžké přestřelce.


    Oldřich Frolík umíra 26.1. 1943 v Mauthausenu, kde je popraven střelou do týla.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

sramek

(Belmondo, 3. 12. 2014 20:17)

Dobry den,psal jsem Vam email,ale porad zadna odpoved..muzete me prosim kontaktovat na lu.brozek@gmail.com ? Dekuji a zdravim L.B.

Oldřich Frolík

(Pobera, 23. 2. 2013 21:19)

Dobrý den.Prosím nevíte kdy a kým byl Oldřich Frolík požádán o pomoc pro parašutisty? Popř. kde bych získal více informací o odbojové činnosti O.Frolíka.
Děkuji.

Re: Oldřich Frolík

(Eliška Kvasničková (autorka), 25. 2. 2013 13:37)

Dobrý den,

Oldřicha Frolíka přivedl k parašutistům jeho přítel, spolupracovník z Janečkovy zbrojovky, člen odboje Otakar Šrámek. Ohledně této otázky vám doporučuji shlédnout pořad Stanislava Motla - Stopy fakta tajemství díl Záhada ztraceného obrazu :)
Pokud byste měl ještě nějaké otázky, můžete mi také napsat na e-mail: elda.kvas@seznam.cz